Denklem ile İşçi Havuz Problemleri Çözmek

Kazanım 10.3 : Denklem ve eşitsizlikleri gerçek/gerçekçi hayat durumlarını modellemede ve problem çözmede kullanır. (İşçi-Havuz Problemleri)

Denklem ve Eşitsizlikler 10. Kazanım 3. Testi‘ni online olarak çözerek işçi – havuz problemleri ile ilgili bilgilerinizi pekiştirebilir, konu hakkındaki eksikliklerinizi görebilirsiniz. Testte 10 problem bulunmaktadır. Test sonunda doğru ve yanlış sayılarınıza bakabilir, hatalı olduğunuz noktaları öğrenebilirsiniz. Testi çözmek için 

Soru 1 : Bir musluk bir havuzu 24 saatte doldurabilmektedir. Bu musluktan birim zamanda akan su miktarı 1/5 oranında azaltılırsa, musluk aynı havuzu kaç saatte doldurur?


Soru 2 : Melis bir işi tek başına x günde, Mert aynı işi tek başına   günde bitirebilmektedir. İkisi birlikte aynı işi 12 günde bitirebildiğine göre x değeri aşağıdakilerden hangisidir?


Soru 3 : Bir işi Hakan 15 günde, Tuğçe 25 günde bitirebilmektedir. İkisi birlikte işe başlayıp 3 gün çalıştıktan sonra Hakan işten ayrılıyor. Kalan işi Tuğçe kaç günde yapar?


Soru 4 : Bir havuzu A ve B muslukları birlikte 12 saatte doldurabilmektedirler. A musluğu tek başına 6 saat su akıttıktan sonra B musluğu açılıyor. Birlikte havuzun kalan kısmını 10 saatte oldurduklarına göre, B musluğu tek başına havuzun tamamını kaç saatte doldurabilir?


Soru 5 : Elif ile Sinan bir işi beraber çalışarak 16 günde bitirebiliyorlar. Elif 4 gün, Sinan 6 gün çalıştığında işin  1/3'ü bitiyor. Buna göre Sinan bu işi tek başına kaç günde bitirebilir?


Soru 6 : Bir musluğu A  musluğu 2x saatte, B musluğu 3x saatte dolduruyor. C musluğu ise aynı havuzun dolu halini 4x saatte boşaltıyor. Bu üç musluk aynı anda açılıyor ve birer saat arayla önce A sonra B en son C musluğu kapatılıyor. Bu durumda havuzun  1/24‘ü dolduğuna göre x kaçtır?


Soru 7 : Aynı kapasitedeki 9 işçi beraberce bir işi yapmaya başlıyorlar. Her günün sonunda işçilerden biri işi bırakıyor. Bu şekilde iş 4 günde bittiğine göre, işçilerden üçü işin tamamını kaç günde bitirebilir?


Soru 8 : Aynı kapasitedeki 8 işçi bir işi birlikte çalışarak 12 günde bitirebiliyor. Tüm işçiler işe başladıktan 4 gün sonra 2 işçi işten ayrılırsa kalan işçiler işin  3/4‘ünü kaç günde bitirebilirler?


Soru 9 : Bir elbiseyi 4 usta 12 günde, 6 çırak 16 günde dikebiliyor. 1 usta, 1 çırak aynı işi kaç günde bitirebilirler?


Soru 10 : a < b < c olmak üzere, üç musluk bir havuzu a,b,c saatte doldurabilmektedir. Üçü birlikte açıldığında havuz 14 saatte dolduğuna göre c aşağıdakilerden hangisi olabilir?
Facebook sayfamızı beğendiniz mi?

Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 7 Ortalama: 4.3]

Denklem ile İşçi Havuz Problemleri Çözmek konusuna 1 yorum yapılmış.

  1. berat dedi ki:

    Superrrr olmuş çok isime yaradı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir