Denklem ile Sayı – Kesir Problemleri Çözmek

Kazanım 10.1 : Denklem ve eşitsizlikleri gerçek/gerçekçi hayat durumlarını modellemede ve problem çözmede kullanır.(Sayı-Kesir Problemleri)

Denklem ve Eşitsizlikler 10 Kazanım 1. Testi‘ni online olarak çözerek sayı – kesir problemleri ile ilgili bilgilerinizi pekiştirebilir, konu hakkındaki eksikliklerinizi görebilirsiniz. Bu mini testte 3 soru bulunmaktadır. Yenileri daha sonra sitemize eklenecektir. Test sonunda doğru ve yanlış sayılarınıza bakabilir, hatalı olduğunuz noktaları öğrenebilirsiniz. Testi çözmek için 

Soru 1 : Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir test sınavında yapılan her bir net için 4 puan verilmektedir. 80 sorunun olduğu bu sınavda 5 soruyu boş bırakan Muzaffer 305 puan almıştır. Buna göre Muzaffer’in doğru cevapladığı soru sayısı kaçtır?


Soru 2 : Dilan, Eflatun ve Berfin bir binadaki üç daire sahibidir. Bir ayda 16m3 su tüketen Dilan Hanım’a 67 TL, 12 m3 tüketen Eflatun Hanım’a 49 TL su faturası gelmiştir. Suyun m3 fiyatı ilk 10 m3 e kadar sabit bit fiyat, 10 m3’den sonra her m3 için başka bir sabit fiyat uygulandığına göre, 9 m3 su tüketen Berfin Hanım’a kaç TL su faturası gelir?


Soru 3 : Bir tel çubuğun ucundan  1/3' ü kesiliyor. Daha sonra bu iki parça telin kısa olanı 3 eşit parçaya, uzun olanı 4 eşit parçaya bölünüyor. Bu durumda elde edilen tellerin boyları arasında 15 cm fark olduğuna göre bu tel başlangıçta kaç cm’dir?
Yeni sorular yakında eklenecektir..

[wp-like-lock] Teşekkürler 🙂 [/wp-like-lock]
Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 12 Ortalama: 3.6]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir