Denklem ile Yaş Problemleri Çözmek

Kazanım 10.2 : Denklem ve eşitsizlikleri gerçek/gerçekçi hayat durumlarını modellemede ve problem çözmede kullanır. (Yaş Problemleri)

Denklem ve Eşitsizlikler 10. Kazanım 2. Testi‘ni online olarak çözerek yaş problemleri ile ilgili bilgilerinizi pekiştirebilir, konu hakkındaki eksikliklerinizi görebilirsiniz. Testte toplam 10 soru vardır. Test sonunda doğru ve yanlış sayılarınıza bakabilir, hatalı olduğunuz noktaları öğrenebilirsiniz. Testi çözmek için 

Soru 1 : Gamze 23, kardeşi ise 6 yaşındadır.  Kaç yıl sonra yaşları oranı 3/2 olur?


Soru 2 : Bir Baba’nın yaşı, kızının yaşının 4 katından 2 eksiktir. Kızı, babasının bugünkü yaşına geldiğinde ikisinin yaşları toplamı 82’dir. Kızın bugünkü yaşı kaçtır?


Soru 3 : Selma ile Gülay’ın yaşları toplamı 48’dir. Eğer Selma 12 yıl önce doğmuş olsaydı, Selma’nın yaşı Gülay’ın yaşının 2 katından 18 eksik olacaktı. Selma kaç yaşındadır?


Soru 4 : Adnan arkadaşına ‘5 yıl sonra yaşım, doğum  yılımın  rakamları toplamına eşit olacak.’ demiştir. Bu konuşma 2000 yılında geçtiğine göre, Adnan’ın 2008 yılındaki yaşı kaçtır?        


Soru 5 : Bir annenin yaşı AB, kızının yaşı BA iki basamaklı sayılardır. Anne ile kızı arasında 36 yaş fark var ise, Anne en az kaç yaşındadır?


Soru 6 : Ali, Ayşe ve Efe’nin bugünkü yaşları toplamı 72’dir. Ali, Ayşe’nin yaşına geldiğinde, Efe’nin yaşı Ayşe’nin yaşının 2 katı olacaktır. Ayşe’nin bugünkü yaşı kaçtır?


Soru 7 : Onur ile babasının yaş toplamı 55’tir. Babası Onur’un yaşındayken, Onur’un doğmasına 10 yıl vardı. Onur doğduğunda babası kaç yaşındaydı?


Soru 8 : Ali doğduğunda Can 5, Can doğduğunda ise, Selin 3 yaşındaydı. Selin Ali’nin yaşındayken Ali’nin doğmasına 2 yıl vardı. Buna göre Can’ın şimdiki yaşı kaçtır?


Soru 9 : İki yıl önce annenin yaşının çocuğun yaşına oranı 7 idi. İki yıl sonra annenin yaşının çocuğun yaşına oranı 4 olacağına göre, çocuğu doğduğunda Anne kaç yaşında idi?


Soru 10 : Bir baba ile iki çocuğunun yaşları toplamı a’dır. Baba b yaşında olduğuna göre kaç yıl sonra babanın yaşı çocukların yaşları toplamının 3 katı olur?
Facebook sayfamızı beğendiniz mi?

Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 10 Ortalama: 3.5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir