Denklem ve Eşitsizlikler Genel Testi 4

denklem-ve-esitsizlik-testi

Denklem ve Eşitsizlikler Genel Test 4‘ü online olarak çözerek; bilgilerinizi pekiştirebilir, konu hakkındaki eksikliklerinizi görebilirsiniz. Test sonunda doğru ve yanlış sayılarınıza bakabilir, hatalı olduğunuz noktaları öğrenebilirsiniz.

1) Ali bir kuyrukta baştan (n+2). sırada, sondan (2n-1). sıradadır. Kuyrukta toplam 69 kişi varsa, Ali baştan kaçıncıdır?


2) Bir kuyrukta Ayşe baştan 20. Selim ise sondan 14. olmaktadır. Aralarında 4 kişi olduğu bilindiğine göre kuyrukta en az kaç kişi olabilir?


3) Bir parkta bir kısmı 3 kişilik, bir kısmı 5 kişilik olan toplam 16 bank vardır. Oturma yerlerinin tamamı 62 ise, 5 kişilik bank sayısı kaçtır?


4) Bir oteldeki turistler odalara 3’er kişi olarak yerleştirilirse 6 turist yerleşmiyor.4’er yerleştirilirse 5 oda boş kalıyor. Otelde kaç oda vardır?


5) Bir gruptaki 8 arkadaş torbadaki bilyeleri eşit olarak paylaşıyorlar. Gruba 2 kişi daha katılırsa her birine düşen bilye sayısı 3 azalıyor. Torbada kaç bilye vardır?


6) Bir sınıftaki öğrenciler sıralara 2’şerli otururlarsa 3 kişi ayaktadır. Eğer 3’erli otururlarsa 4 sıra boş kalıyor ve bir sıraya da iki kişi oturuyor. Sınıfta kaç öğrenci vardır?


7) 400 litrelik bir havuz 5 ve 6 litrelik kovalarla taşınarak doldurulacaktır. Kovalardan her ikisinin de en az birer kez kullanılması koşulu ile havuzun tamamı en az kaç kova su ile dolar?


8) Boş bidonun ağırlığı yarısı su ile doluyken a kg’ dır. 1/3 ’ü su ile doluyken b kg geliyor.Bidonun tamamı su ile doluyken ağırlığı a ve b türünden bulunuz.
Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir