Kümeler 4. Kazanım Testi

Kümeler 4. Kazanım: İki kümenin eşitliğini açıklar. Yazının devamını görüntüleyerek Kümeler 4. Kazanım Testi‘ni çözebilir, doğru ve yanlışlarınıza bakabilirsiniz..

1) Alt küme elemanları ve sayıları aynı olan A ve B kümeleri için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur?


2)  K={ ana renkler } ve  L = {sarı, kırmızı ,x}  

  K ve L kümeleri şekildeki gibi tanımlanmıştır. K ve L kümelerinin eşit kümeler olduğu bilindiğine göre x elemanı ne olmalıdır?3) P = {a,b,1} kümesi ve R kümesinin altküme elemanları "{a},{b},{a,1},{b,1},{1},Ø,{a,b,1}" şeklinde verilmiştir. P=R olduğuna göre R kümesinin alt kümelerine hangi eleman eklenmelidir?4)    A = { T.C. ‘ nin son 3 cumhurbaşkanı} ve  B= { A. Necdet SEZER, Süleyman DEMİREL,?} kümeleri veriliyor. A = B olması için “?” olan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?


5) A = { 0, 1, 2, 3 }  kümesi veriliyor. A=B olduğuna göre aşağıdakilerden hangisi B kümesinin alt küme elemanlarından biri değildir?


6)    K = { fotosentez için gerekli faktörler}  ve  L = { güneş ışığı, klorofil, su, X} kümeleri veriliyor. K = L olduğuna göre X yerine aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?


7)  T = { Çilek, muz, armut} kümesi veriliyor. T kümesi ile eşit bir V kümesi alınıyor. V kümesinin alt kümelerinden biri aşağıdakilerden hangisi olamaz?


8)    
  • A kümesi 100’ den küçük 20 ile tam bölünebilen pozitif tam sayılar
  • B kümesi 100’ den küçük 40 ile tam bölünebilen pozitif tam sayılar kümesi olarak tanımlanmıştır.

A kümesi ile B kümesinin birbirine eşit olabilmesi için B’ ye hangi elemanlar eklenmelidir?9)  P = { 15’ ten küçük 3 ile tam bölünebilen pozitif tam sayılar} ve R ={ 17’ den küçük 9 ile tam bölünebilen pozitif tam sayılar} kümeleri veriliyor. P = R olması için R kümesine aşağıdaki elemanlardan hangisi eklenmelidir?


10)   B = { Batı cephesi savaşları} ve C = { 1. Ve 2. İnönü, Sakarya, Kütahya- Eskişehir,Ankara, Büyük Taarruz} B ve C kümeleri eşit kümeler olduğuna göre C kümesinden hangi savaşın çıkarılması gerekir?
Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 27 Ortalama: 3.1]

Kümeler 4. Kazanım Testi konusuna 2 tane yorum yapılmış.

  1. Masal dedi ki:

    Soruların yarısı matematik konusu dışında sorular.Tarih testi mi,biyoloji testi mi yoksa matematik testi mi çözüyorum belli değil.Eğer genel kültürümüzü ölçmek istiyorsanız bunu Matematik testinde veya herhangi bir dersin testinde yapmamanızı tavsiye ederim.Bunun haricinde sorular güzeldi.

    • elif dedi ki:

      aynen yaa sana katılıyorum derste öğrendiğimiz konularla alakası bile yok eğer böyle sorular soracaklarsa… olmaz yani onu demeye çelışıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir