Kümeler 7. Kazanım 2. Test

Kümeler 7. Kazanım 2. Test: Kümelerde işlemleri kullanarak problemleri çözer. Bu kazanım size küme işlemleriyle problemleri çözdürmeyi amaçlamaktadır. Yazının devamını görüntüleyerek Kümeler 7. Kazanım 2. Test‘i çözebilir, doğru ve yanlışlarınıza bakabilirsiniz..

1) Türkiye’ de izleyiciler Muhteşem Yüzyıl ve Leyla ile Mecnun adlı dizilerden en az birini mutlaka izlemektedir.  Seyircilerin %68’ı Muhteşem Yüzyıl, %56’ i Leyla ile Mecnun dizisini izlemektedir. Sadece Muhteşem Yüzyıl izleyenlerin sayısı 22 milyon olduğuna göre sadece Leyla ile Mecnun izleyenlerin sayısı kaç milyondur?


2) Bir mahallede 24 Ağustos tarihinde iki düğün yapılmaktadır. İki düğüne toplam 1500 kişi katılmıştır. 2.düğüne gidenler toplam konukların %60, iki düğüne gidenler ise toplam konukların %25’i olduğuna göre 1.düğüne gidenlerin sayısı kaçtır?


3) 100 kişilik bir sitede sadece 2 banka ile çalışılmaktadır.42 kişi A bankasıyla 83 kişi de B bankası ile çalışmaktadır. Bu sitede en fazla 1 banka ile çalışanların sayısı kaçtır?


4) K ve L partileri seçimlere katılmaktadır. Sadece K partisine oy verenlerin sayısı 8, sadece L partisine oy verenlerin sayısı 4 milyon, iki partiye de oy vermeyenler seçmenlerin %20’si olduğuna göre bu iki partiye de oy vermeyenlerin sayısı kaç milyondur?


5) Evli çiftler balayına gitmek için genellikle Roma ve Venedik’i tercih etmektedir. Roma’ya gidenlerin sayısı 120.000 Venedik’e gidenlerin sayısı 150.000’dir. Balayı için bu iki yere de gidenlerin sayısı 30.000’dir. Tatilcilerin %25’ı bu iki yer dışında yerler tercih etmektedir. Buna göre en fazla 1 tatil yapanların sayısı kaç bindir?


6) X, Y ve Z gazetelerinin okunduğu bir toplulukta bu gazetelerden en çok 2’sini okuyan 14 kişi , en çok 1’inin okuyan 5 kişi, en az 2’sini okuyan 12 kişi olduğuna göre bu 3 gazeteyi de okuyan kaç kişi vardır?


7) A, B ve C kanallarından en az birinin izlendiği 60 dairelik bir sitede A kanalını izleyen 24, B kanalını izleyen 22, C kanalını izleyen 28 daire bulunmaktadır. Bu kanallardan sadece ikisini izleyen 10 kişi olduğuna göre bu 3 kanallı da izleyen kaç kişi vardır?


8) Bir okulda beden eğitimi öğretmeni masa tenisi, Badminton ve Hentbol öğretmek için 40 kişilik bir öğrenci gurubu seçmiştir. Masa tenisine yatkınlığı olan 16 Badminton’a yatkınlığı olan 14, Hentbol’a yatkınlığı olan 19 kişi vardır. Masa tenisi ve Badminton’a yatkınlığı olan 2, Badminton ve Hentbol’a yatkınlığı olan 3, üç oyuna da yatkınlığı olan 1 kişi olduğuna göre en az 2 oyuna yatkın olanların sayısı kaçtır?


9) Matematik öğretmenliği okuyan 56 kişilik bir sınıfta soyut cebir ve analiz derslerinden sadece birinden kalanların sayısı her ikisinden de kalanların 3 katı, her iki dersten de geçenlerin sayısının 4 katıdır. Buna göre bu sınıfta her iki dersten de geçenlerin sayısı kaçtır ?


10) Bir ilçede öğretmenlerin 1/4 ‘ ü web tasarım, 1/ 3’ ü photoshop kursundan geçememiştir. Öğretmenlerin 7/12 ‘si iki kurstan da geçmiştir. Her iki kurstan kalanların sayısı ise 5 olduğuna göre toplam kaç öğretmen kurs almıştır?
Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 11 Ortalama: 3.6]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir