Matematikte Başarıya Giden Yol

Matematikte başarıya giden yolda olmazsa olmaz üç faktör vardır. Bu faktörler ruhsal faktörler, fiziksel faktörler ve zihinsel faktörlerdir. Bunların biri dahi olmadığı taktirde başarının gelmesi beklenemez. Sac ayağının biri kırıldığında üstündekinin durması mümkün olmadığı gibi…

basari

1) Ruhsal Faktörler :

Ruhsal faktörler içinde ele alınan etkenleri istek, azim, kararlılık .. vb. sıralayabiliriz.

İSTEK: Bir şeyi başarmak için öncelikle istemek şarttır. İçinden gelmeyen bir amaca ulaşmak gibi bir isteği olmayan birine ne kadar zorlama yapılsa da başarılı olmak mümkün değildir. ”İstemek başarmanın yarısıdır.” diye bir söz vardır. Aslında bu söz başarmak için istemenin temel şart olduğunu ifade eden güzel bir sözdür.

AZİM: Bir şeyi başarmak istiyoruz ama yolumuza birçok engel çıkıyor. Anlamadığımızı düşünüp, ”istiyorum ama kafam almıyor, yapamıyorum” gibi cümleler kuruyoruz. Bu zamanlarda ihtiyacımız olan tek şey azimdir. Evet anlamamış olabiliriz, zorlanıyor olabiliriz. Ama bu zamanlarda bunların üstüne ne kadar gidiyorsak çözmek için ne kadar emek harcıyorsak başarıya o kadar kolay ulaşacağız ama biz en kolay olanı seçip pes  ediyoruz.

KARARLILIK: İstiyoruz, azimliyiz fakat sabırsızız. Başarıya ulaşma yolunda karşımıza birçok sorun çıkacak hatta farklı farklı sorunlar olacak. Çıkacak tüm sorunlara karşı umutsuzluğa kapılmadan üstüne gidip çözmeye çalışmak bizi daha da güçlü kılacaktır.

 

2) Fiziksel Faktörler:

Başarmak için bir diğer temel şartta ders çalışmaktır. Peki ama “ Çalışıyorum, çalışıyorum olmuyor.” Sözünü pek fazla duymuyor muyuz? Demek ki ders çalışma şeklinde, planında ya da ortamında yanlışlar vardır. Bunları düzeltme yoluna gitmeliyiz. Bir işi başarmayı istedikten sonra çalışmak ve bu çalışma ortamını en doğru şekilde ayarlamak gerekir. Öncelikle sessiz ve motive olunabilecek bir çalışma ortamı oluşturmak gerekir. Tabi ki bu ortamı oluşturduktan sonra, çalışmak olsun diye çalışmanın da bir anlamı olmayacaktır. Bu yüzden belirli bir plan ve program çerçevesinde çalışmak şarttır.

Peki plan, program nasıl yapılır? Buna verilebilecek en güzel cevap; en güzel program, uygulanabilen gerçekleştirilebilen programdır. Aslında bir kişi ne kadar ders çalışabileceğini, hangi konudan  ne kadar eksiği olduğunu kendi bilir. Dolayısıyla en iyi program kendi yaptığımız, fakat uyabildiğimiz programdır. Tabi bunun için profesyonel destek de alınabilir.

 

3) Zihinsel Faktörler:

Zihinsel faktörleri iki bölümde incelemek gerekir. Ön öğrenmeler ve hedef olmak üzere iki faktör önemlidir.

ÖN ÖĞRENMELER: Yolun başında belli bir konuyu ya da dersi başarmak istiyorsak, bunun için gerekli bazı ön öğrenmelerin olması gerekir. Aynı toplama çıkarma işlemlerini bilmeyen birisine çarpma işlemi anlatmak gibi. “ Çalışıyorum ama yapamıyorum, kafam almıyor.”  gibi cümlelerin altında yatan sebeplerden biri de bu olabilir. Bir konu için gerekli ön öğrenmeler sağlanamamışsa üstüne yapılmak istenen öğrenmelerin faydası olmayacaktır. Temeli sağlam olmayan bir binaya kaç kat çıkarsanız çıkın yıkılmaya mahkumdur. Bu yıkım belki ilköğretimde, belki ortaöğretimde belki de yükseköğretimde karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden ön öğrenme dediğimiz, halk dilinde “TEMEL” denilen öğrenmeler, başarı için ön koşullardan birisidir.

HEDEF: Zihinsel faktörlerin bir diğeri ise hedeftir. Hedefi olmayan bir bireyin bu zamana kadar ki süreçlerin hepsini iyi bir şekilde yapmış olsa bile başarılı olması çok güçtür. Çünkü bir insan öncelikle nereye gitmek istediğini bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. Hedef olmadığı sürece belki kısa süreli başarılar sağlanacaktır. Fakat uzun vade de başarı sağlamak mümkün değildir. Bir hedef olduğu takdirde bu bireyde bir güç oluşturacak, zorluklar karşısında daha dirençli olmayı kolaylaştıracaktır. Ki bu hayatın her yerinde böyledir. İnsanın kendisine göre ulaşma ihtimali olduğu hedefleri koyması ve bunlar gerçekleştiğinde yeni hedefler doğrultusunda çalışması gerekir.

Bu arada hedefi doğru koymak da hedef koymak kadar önemlidir. Birey kendi potansiyelini bilmeli, kendini iyi tanımalı, amaçlarını iyi ortaya koymalı ve bunlar çerçevesinde bir hedef belirlemelidir.

Önemli olan; çok yüksek hedefler koymak değil, günden güne yaklaşıldığı, gerçekleşebilecek hedefler koymaktır.

1.,

 

Lütfen bu konuyu değerlendirin.
[Toplam: 16 Ortalama: 3.5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir